Dlaczego projekt gotowy jest lepszy?
Gdy postanowiliśmy wybudować dom, należy zastanowić się nad projektem. Można zlecić zrobienie go projektantowi, jednak ceny autorskich projektów wahają się od 10 000 zł nawet do 50 000 zł a ich wykonanie wraz z poprawkami ciągnie się miesiącami a drugie tyle tracimy na uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to więc nie tylko strata pieniędzy, które moglibyśmy spożytkować na przykład na luksusowe wyposażenie domu, ale i strata cennego czasu i co za tym idzie nerwów i zdrowia.
Natomiast kupując gotowy projekt na przykład domu parterowego wykonany przez zespół fachowców, zgodny z przepisami budowlanymi i wytycznymi architekta gminnego czy miejskiego, możemy przystąpić do budowy natychmiast po zatwierdzeniu projektu przez władze lokalne i uzyskaniu pozwolenia na budowę. W projekcie gotowym „widzimy” już przyszły dom w postaci szkicu i animacji, co jest dla nas dodatkowym atutem.
Super, jeżeli możemy też obejrzeć dom już wybudowany według wybranego projektu. W projekcie uwzględnia się wszystkie rzuty kondygnacji, co pomaga w zaprojektowaniu wyposażenia.
A co z indywidualizacją projektu?
Nie ma obaw, że gotowy projekt budowy domu narzuca wszelkie detale budowy bez możliwości uwzględnienia naszych indywidualnych życzeń. W projekcie bowiem można wprowadzić zmiany, jeżeli nie naruszają konstrukcji budynku.
Można przesunąć ścianę działową powiększając dane pomieszczenie, zmienić rozmieszczenie okien czy wygląd elewacji. Autor projektu zobowiązany jest do podpisania zgody na proponowane przez nas zmiany. Ponadto kupując projekt gotowy, otrzymujemy w pakiecie także doradztwo dotyczące każdego aspektu budowy.
Projekt ukazuje jednocześnie przekrój ścian działowych i nośnych a także dokładne rozmieszczenia elementów konstrukcji elektrycznej jak gniazdka, przełączniki i puszki elektryczne oraz przekroje stropu i szczegóły konstrukcji dachowej.
Projekt gotowy ukazuje także usytuowanie urządzeń hydraulicznych w kuchni, pralni i łazience, kominków i wbudowanych szaf, co można zmienić lub przedyskutować z projektantem. Zawiera także instrukcje na temat wykończenia ścian zewnętrznych, elewacji, gzymsów itd. a także jakich materiałów budowlanych należy użyć.

Dom parterowy?
Wybierając projekt należy przyjrzeć mu się pod kątem funkcjonalności.
Budowa domu to inwestycja na lata, więc trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty jak powiększenie rodziny, zmiana pracy, preferencje osobiste mieszkańców itd. Niewątpliwie funkcjonalność domu parterowego jest większa, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie, co ułatwia komunikację.
Dobrze rozplanowana przestrzeń na parterze sprawia, że dom parterowy będzie wygodny, funkcjonalny i przestronny. Domy parterowe są również łatwiejsze w utrzymaniu.
Wiele zależy od wielkości działki budowlanej i przepisów budowlanych na danym obszarze czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Zdarza się, że działka jest za mała na wymarzony przez nas dom parterowy, wtedy mamy możliwość wybrania domu parterowego o mniejszej powierzchni zabudowy ale z poddaszem.
Dom parterowy z poddaszem?
Marzenie o uroczym domu parterowym może być realne również wtedy, gdy potrzebny jest dodatkowy metraż a działka za mała. Wyjściem będzie tu poddasze. Dodatkowy pokój dla gości lub dla nowego domownika jest niekiedy jedynym wyjściem, by pozostać przy zabudowie parterowej.
Często poddasze stanowi nocną, spoczynkową sferę domu parterowego, podczas gdy parter pozostaje sferą dzienną. Jeżeli przewidujemy potrzebę pokoju na poddaszu w przyszłości, możemy na razie poddasze pozostawić niezagospodarowane.
Wskazanym byłoby umieścić obok pokoju na poddaszu łazienkę, zwiększy to funkcjonalność domu. Jeżeli nie planujemy na razie dodatkowego pokoju na poddaszu, możemy tak czasowo urządzić suszarnię a może i pralnię, co jest idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy zrobiono tu łazienkę i doprowadzono ujęcie wody.
Skorzystaj z gotowego projektu
Gotowe projekty domów proponują wiele rozwiązań wykorzystania poddasza zarówno jako pomieszczenia mieszkalne jak i użytkowe. Poddasze pozwala na wykorzystanie dodatkowej powierzchni przy tej samej powierzchni domu, co obniża koszty budowy. Obecnie projekty domów parterowych z poddaszem są najczęściej poszukiwanym produktem ze względu na wiele praktycznych rozwiązań, jakie proponują, jak okna mansardowe lub okna w połaci dachowej.
Co do zewnętrznej bryły domu, dom parterowy z poddaszem jest tradycyjnym domem polskim, a projekty nawiązują do dawnych szlacheckich dworków. Pokoik na poddaszu kojarzy się z literaturą ubiegłych wieków i obecnie stanowi pewien romantyczny powrót do tradycji polskiego krajobrazu.