Wybieramy architekta wnętrz — czym się kierować?

Coraz więcej osób kupując lub remontując mieszkanie, decyduje się na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Przed podjęciem decyzji – komu zlecić zaprojektowanie pomieszczeń w naszym domu – warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby zyskać pewność, że powierzamy aranżacje naszej przestrzeni osobie, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a przy tym jest kreatywna, pomysłowa i dba o detale jak np. dobór drzwi pokojowych. Czym kierować się przy wyborze architekta wnętrz? Podpowiadamy.

Wiedza i doświadczenie architekta wnętrz

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru architekta wnętrz, jest jego doświadczenie i wiedza. W tym celu należy zobaczyć, jakie realizacje dotychczas wykonała taka osoba lub biuro, w którym jest zatrudniona. Dobrze sprawdzić zarówno aranżacje indywidualne, jak i komercyjne. Przykładowe projekty często umieszczane są na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Jeśli jednak nie znajdziemy ich w tych miejscach, wówczas należy poprosić projektanta o przesłanie kilku przykładowych realizacji.

Przeglądając projekty, należy zwrócić uwagę na styl specjalisty i to, czy nam odpowiada. Można wówczas zobaczyć, czy taka osoba wykonuje aranżacje, dbając nawet o najmniejsze szczegóły, takie jak dekoracje, a także większe, lecz często zapominane elementy, jak na przykład drzwi pokojowe. Jeżeli styl takiej osoby nam się podoba, wówczas warto umówić się na pierwsze spotkanie. Podczas luźnej rozmowy szybko zorientujemy się, czy projektant rozumie nasze wymagania. Jest to kluczowy czynnik, niezwykle istotny dla poprawnej realizacji projektu. Dlatego jeżeli nie czujemy „chemii”, lepiej poszukać innego biura.

Troska o szczegóły oraz drzwi pokojowe

Przeglądając projekty zrealizowane przez wstępnie wybrane biuro projektowe lub konkretnego profesjonalistę, warto zwrócić uwagę na to, czy osoba taka umiejętnie dobiera wszystkie przedmioty wyposażenia w taki sposób, aby tworzyły spójną całość. Bardzo łatwo można to zobaczyć po doborze drzwi pokojowych oraz innych elementów wystroju wnętrza.

Jeżeli we wszystkich realizacjach występują standardowe, białe, wykonane z płyty MDF skrzydła, wówczas obserwujemy, że taka osoba nie wykorzystuje w pełni potencjału niektórych elementów. Może to oczywiście oznaczać, że wszyscy poprzedni klienci mieli akurat takie wymagania co do tego elementu. Jeżeli jednak w projektach pojawiają się chociażby przeszklone drzwi lub skrzydła z maskowanymi zawiasami w kolorze ścian, które tworzą z nimi jednolitą powierzchnię, wówczas najprawdopodobniej osoba taka podąża za bieżącymi trendami i możemy jej zaufać.

Opinie i rekomendacje

Jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze projektanta wnętrz, są opinie na temat danego biura. Najlepiej skorzystać z usług zaufanych profesjonalistów, którzy wykonywali projekt aranżacji mieszkania na przykład naszych znajomych lub rodziny. Wówczas z pierwszej ręki otrzymamy informacje o tym, jak przebiegała współpraca i czy klienci byli zadowoleni z wykonanych przez projektanta usług.

Jeśli jednak nikt z naszych bliskich nie korzystał z pomocy architekta, wówczas należy sprawdzić opinie na temat konkretnej firmy na przykład na Facebooku, ale również w wizytówce Google. Często znajdują się tam cenne dla potencjalnego klienta informacje dotyczące tego, jak dane biuro projektowe podchodzi do swoich kontrahentów, a także, czy terminowo przekazują ustalone projekty.

Wsparcie techniczne architekta wnętrz

Warto już na pierwszej rozmowie zapytać projektanta, czy dysponuje zapleczem zaufanych wykonawców. Często takie osoby współpracują z różnego rodzaju firmami, które zajmują się realizacją utworzonego przez nich projektu. Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdy nie planujemy przeprowadzać remontu samodzielnie, a przy tym nie posiadamy żadnej zaufanej ekipy remontowej.

Dodaj komentarz