Wentylacja i jej rola

Wentylacja w każdym budynku pełni bardzo ważną funkcję. Wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń, a także na bezpieczeństwo mieszkańców i wszystkich osób, które przebywają w danym budynku. Na czym polega działanie wentylacji?

Co to właściwie jest wentylacja?

Wentylacja to system zapewniający cyrkulację powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Istnieją różne rodzaje systemów wentylacyjnych, każdy działający na nieco innych zasadach.

Pierwszy z nich to wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna. Zapewnia obieg powietrza w sposób naturalny, wykorzystując różnicę ciśnień i gęstości zimnego oraz ciepłego powietrza. W tym typie wentylacji instaluje się nawiewniki, przez które powietrze z zewnątrz dostaje się do środka budynku. Następnie krąży i wydostaje się z budynku przez kanały w kominach wentylacyjnych. Taką wentylację cechuje bezgłośne i samoczynne działanie. To bardzo popularna wentylacja w Opolu wśród domków jednorodzinnych.

Jakie jeszcze są systemy wentylacyjne?

Innym typem systemu wentylacyjnego jest wentylacja mechaniczna, czyli nawiewno-wywiewna. Tu obieg powietrza reguluje wentylator, czyli specjalne urządzenie zapewniające stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Taka wentylacja działa niezależnie od warunków zewnętrznych i dodatkowo może oczyszczać lub zmieniać temperaturę powietrza. Często stosuje się ją w nowoczesnym budownictwie.

Ostatnim typem wentylacji jest wentylacja hybrydowa, łącząca wentylację mechaniczną i grawitacyjną. Do jej działania można wykorzystać różne źródła energii, w tym źródła odnawialne. Takie ekologiczne systemy wentylacji w Opolu i w innych miastach są instalowane coraz częściej.

Jaka jest rola wentylacji?

Wentylacja w pomieszczeniu jest ważna ze względów bezpieczeństwa; usuwa dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci, przeciwdziałając powstawaniu grzybni na ścianach. Rozwiewa też niechciane zapachy.

System wentylacyjny pozwala na oczyszczanie powietrza ze smogu i innych zanieczyszczeń. Ułatwia manipulację temperaturą wewnątrz pomieszczenia i dopasowanie jej do potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz