Projekt domu – gdzie kupić, ile kosztuje i jaki wybrać

Zanim ktokolwiek zacznie budowę domu musi posiadać odpowiednie informacje nie tylko o miejscu gdzie ma powstać, ale także o tym jak ma wyglądać. Nie można tego robić z głowy, a więc w tym przypadku niezbędne jest posiadanie odpowiedniego planu czyli projektu według, którego będzie powstawać budynek oraz ewentualne przyłącza. Do wyboru są z reguły dwa rodzaje rozwiązania, projekt domu z katalogu lub też indywidualnie stworzony przez klienta lub architekta. Który jest lepszy? Ile kosztują? Który wybrać?

Projekt domu z katalogu

Projekt domu z katalogu to bardzo często wybierana opcja, chociażby ze względu na niski koszt. Obecnie ceny kształtują się w przedziale 2-3 tysiące złotych. Decydując się na takie rozwiązanie klient otrzymuje dokumentację architektoniczną, która następnie jest dostosowywana do wielkości działki, na której ma powstać dom. Taki proces dostosowywania planu do terenu nazywany jest adaptacją projektu.

Jednak nie byłoby możliwe wykonanie tej operacji bez posiadania mapy geodezyjnej, a dodatkowo najlepiej wykonać jeszcze do tego pomiary geotechniczne. Wykonując takie działania można określić na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe, które mają istotny wpływ na to jak będzie budynek pracować na fundamentach oraz jakie podpiwniczenie wykonać.

Oczywiście decydując się na gotowy projekt można w nim wprowadzić pewne zmiany, tak aby dopasować go do osobistych wymagań i preferencji. Jednak, aby było to możliwe musi być wyrażona zgoda przez autora projektu, aczkolwiek z reguły nie ma z tym problemu.

Indywidualny projekt domu

Można go zamówić u architekta lub też wykonać samemu jeśli posiada się do tego odpowiednie umiejętności oraz narzędzia, jednak polecana jest ta pierwsza opcja. To co charakteryzuje taki projekt, to z pewnością możliwość stworzenia domu, który będzie niepowtarzalny oraz tworzony od samych podstaw.

Rozwiązanie te jest stosowane przeważnie przez właścicieli niewielkich działek oraz osoby, które same chcą rozplanować rozmieszczenie pokoi, korytarzy i innych pomieszczeń. Indywidualny projekt daje przede wszystkim o wiele większą satysfakcję przyszłych właścicieli domu, którzy będą go mieli stworzonego indywidualnie pod swoje zapotrzebowania.

Ile kosztuje taki plan? Ciężko określić jego wartość ze względu na wiele czynników, które rzutują na koszt jego wykonania. Bierze się pod uwagę między innymi wielkość przyszłego domu, region kraju, rozwiązania architektoniczne, które mają zostać ujęte oraz renomę biura architektonicznego.

Który rodzaj projektu domu wybrać?

Decyzja w głównej mierze zależy od inwestora. Zarówno projekt indywidualny jak i z katalogu posiada swoje wady i zalety. Wiele też zależy od wymagań i potrzeb osób, które są inwestorami. Nie bez znaczenia jednak podczas wyboru pozostaje cena, a ta jak wiadomo niższa jest za projekty katalogowe.

Z drugiej strony wielu inwestorów chce mieć swój niepowtarzalny dom, zbudowany od podstaw, według projektu, z którego nikt inny nie skorzysta. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników według, których będzie można dokonać wyboru rodzaju projektu. Przede wszystkim należy określić budżet jaki zostanie przeznaczony na ten cel. Ukształtowanie terenu oraz wielkość działki także definiuje odpowiedni wybór. Poza tym rodzaj domu oraz wyznaczenie miejsca na garaż również mają istotne znaczenie.

Trzeba też pamiętać, aby nie pozostawać przy względach czysto estetycznych od strony zewnętrznej. Dom ma nie tylko wyglądać, ale także być praktyczny i funkcjonalny oraz dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz