Nowoczesne technologie budowy domów

Obecnie nowoczesne technologie pozwalają zbudować dom w bardzo krótkim czasie, a do wyboru są trzy najczęściej stosowane rozwiązania. Dla osób lubiących tradycyjny sposób budowania z pewnością dobrym wyborem będą domy murowane, dla ceniących sobie ekologiczne rozwiązania najlepsze będą budynki drewniane prefabrykowane. Natomiast dla ludzi, którzy wolą oryginalność bardzo dobrym rozwiązaniem będzie budowa domu systemem modułowym. Czym się charakteryzują poszczególne typy nowoczesnych domów?

Domy modułowe – czym się charakteryzują?

Jest to jeszcze dosyć mało znana technologia w naszym kraju. Jej prekursorami są Norwedzy, którzy na potrzeby budowy szybkich domów wymyślili system modułowy. Czym są owe moduły?

Są one produkowane w fabrykach jako gotowe panele, czyli ściany, w których znajdują się już rury, a nawet instalacje oświetleniowe. Dodatkowo elewacja już jest także gotowa, a moduły zawozi się na plac budowy. Na miejscu wszystkie panele są łączone. W zależności od wielkości domu, proces ten może potrwać dzień lub kilka dni.

Elementami nośnymi takich ścian są drewniane szkielety, które są wypełnione wełną mineralną, zaś od wewnątrz ściany są wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. Cały dom stawiany jest z reguły na płycie fundamentowej.

Koszty takiego domu są zależne od jego stanu, a więc jeśli ma to być wykończenie tylko pod klucz, wtedy cena wynosi około 1600zł/m2. Cena wzrasta w przypadku, gdy klient wybierze opcję aranżacji wnętrz, malowania oraz wyposażenia w oświetlenie i meble. W takim przypadku wynosi ona około 1800zł/m2.

Ogromną zaletą takiego systemu stawiania domu jest szybkość realizacji zlecenia oraz niska cena. Ponadto dom można demontować, transportować w inne miejsce i ponownie montować w całość.

Dom drewniane szkieletowe prefabrykowane – idealne rozwiązanie?

Domy szkieletowe podobnie jak modułowe produkowane są w fabrykach na zasadzie części i dostarczane są na miejsce docelowe, czyli działkę budowlana, na której będą one łączone w całość. Dużym atutem tych budowli jest to, że wyglądają jak murowane i ciężko je odróżnić na pierwszy rzut oka.

Dom stawiany jest na płycie fundamentowej, która jest odpowiednio izolowana i zbrojona, czyli tak jak samo jak dom modułowy. Jak sama nazwa mówi, cała konstrukcja opiera się na drewnie. Wykończenie zewnętrzne to płyta OSB, która pokrywana jest styropianem i następnie tynkiem.

Wewnątrz dom ocieplany jest wełną mineralna, na którą nakładana jest płyta gipsowo-kartonowa. To powoduje, że cały budynek jest energooszczędny, a przy tym bardzo szybko budowany. Niestety, jedną z wad może być cena, która jest porównywalna do tej za budowę domu murowanego. Waha się ona między 2400-2800zł/m2.

Nowoczesne technologie w budowie domów murowanych

Rozwój technologii sprawił, że budowa domów murowanych stała się tańsza, a sama ich eksploatacja charakteryzuje się znacząco niższymi kosztami, niż w przypadku budynków tego samego typu, wykonanych z innych materiałów.

Bardzo często na budowach można zobaczyć, że prace opierają się na wykorzystaniu pustaków. Ich zaletą jest to, że dom w czasie zimy wolno się wychładza, a podczas lata bardzo wolno się nagrzewa. Materiał więc wydaje się być idealny, aczkolwiek jego minusem jest wytrzymałość. Głównie podczas transportu bardzo łatwo je uszkodzić, gdyż pustaki są bardzo kruche.

Innymi materiałami wykorzystywanymi do stawiania domów murowanych są silikaty oraz beton komórkowy. Oba te rodzaje znacznie się różnią, wręcz skrajnie. Silikaty posiadają bardzo dobrą izolację akustyczną, jednak nie mają dobrych właściwości izolowania ciepła i są znacznie cięższe, gdyż jest to materiał sprasowany. Beton komórkowy jest natomiast napowietrzany, co sprawia, że jest lżejszy i o wiele lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku.

Podsumowując, domy modułowe są bardzo szybko montowane i tanie. Murowane to przede wszystkim gwarancja solidności i trwałości, a także odpowiedniego utrzymania ciepła, pod warunkiem wykorzystania odpowiednich materiałów. Ich cena jednak jest praktycznie taka sama jak w przypadku domów szkieletowych prefabrykowanych, których wytrzymałość jest niższa, jednak są to domy energooszczędne i szybciej budowane.

Dodaj komentarz