Nowoczesne domy – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Nowoczesne domy zaczynają coraz śmielej wkraczać w listę projektów architektury budowlanej. Jednak co kryje się pod tymi słowami? Budynki energooszczędne są przecież znane od lat. Wymyślne kształty budynków to także projekty, które były tworzone już wiele lat temu. Specjalne technologie, które pozwalają określić dom inteligentnym? A może nowoczesne sposoby ogrzewania? W poniższym artykule opiszemy czym tak naprawdę jest nowoczesne budownictwo i jego efekty.

Czym charakteryzuje się nowoczesny dom?

Większość ludzi kojarzy takie domy z prostymi bryłami opartymi na kształcie prostych figur geometrycznych jak kwadrat, prostokąt czy ewentualnie na kształt litery “L”.

Dach w nich są zazwyczaj proste, jednak w wielu gminach wymogiem, według planu zagospodarowania powierzchni, jest projektowanie budynków z dachami dwu lub nawet czterospadowymi, o konkretnym kącie nachylenia.

To co wyróżnia te domy spośród innych, to eleganckie wykończenie elewacji, która zazwyczaj jest w kolorze biało-szarym, z dodatkami w postaci elementów drewnianych lub kamiennych, a także balustrady ze stali nierdzewnej. Duże przeszklenia to kolejna cecha charakterystyczna tych domów. Posiadają one nie tylko walory estetyczne, ale także praktyczne, bowiem świetnie doświetlają pomieszczenia, w których się znajdują.

Technologie wewnątrz nowoczesnego domu

Nowoczesny dom to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także technologie, które się w nim znajdują. Jedną z najważniejszych jest energooszczędność, na którą wpływ ma struktura budynku, jak i elementy znajdujące się w nim, a więc systemy ogrzewania czy nowoczesne okna.

Bardzo dobrym przykładem tego, są wcześniej już wspomniane duże przeszklenia. Biorąc pod uwagę ich praktyczne zastosowanie, czerpią one energię ze słońca. Powinny one być usytuowane od strony południowej, aby lepiej czerpać korzyści z dobrodziejstw natury. Mogą w ten sposób nie tylko doświetlać pomieszczenie, ale także je dogrzewać, gdyż zastosowanie odpowiedniego szkła potrafi konwertować promienie słoneczne w ciepło przenikające do wewnątrz pokoju. Niezbędna do utrzymania tego ciepła będzie również odpowiednia izolacja ścian, dzięki materiałom posiadającym niską przepuszczalność ciepła.

Nowoczesne domy charakteryzują się także innym niż w tradycyjnych domach układem pomieszczeń. Duże otwarte przestrzenie, z przeszkleniami niekiedy na całą ścianę, to jedne z tych rozwiązań, które najlepiej odwzorowywują współczesny dom. Połączenie kuchni, salonu i jadalni w jedną całość sprawiają, że nawet najmniejszy budynek będzie sprawiał wrażenie domu posiadającego dużo miejsca.

Jaki projekt wybrać nowoczesnego domu?

Znając już podstawowe informacje o nowoczesnym domu, pewnie wielu ma już wizję swojego idealnego “gniazdka”. Zanim zacznie się podejmować jakiekolwiek decyzje, należy zastanowić się nad samym projektem, na który składa się wiele czynników.

Jednym z nich jest wybór metrażu oraz kształt budynku względem posiadanej działki. Jeśli jest mała to warto zastanowić się nad rozłożeniem powierzchni użytkowej na parter oraz piętro. Nowoczesne domy parterowe są z reguły przeznaczone dla działek budowlanej, których szerokość ma minimum 20 metrów. Pozwala to stworzyć przestrzenne i duże pomieszczenia.

Ważnym jest też wybór dachu. Tu wyboru należy dokonać względem opadów deszczu jak i śniegu. Im większe tym lepszym rozwiązaniem z pewnością okażą się skośne dachy. Niekiedy są one wręcz wymagane przez urzędy gminy.

Dodaj komentarz