Nowoczesne domy budowane w całości ze styropianu

Styropian kojarzy się z materiałem budowlanym, który świetnie izoluje ale przy tym jest bardzo lekki i mało wytrzymały. Nowością jest jego wykorzystywanie do budowy domu, co w opinii ludzi, którzy nie mieli jeszcze styczności z taką technologią może się wydawać nawet pomysłem absurdalnym.

Na zachodzie budowa domów ze styropianu znana jest już od kilkudziesięciu lat, natomiast w naszym kraju, ta technologia, swoje zalążki mi od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy jednak wykorzystywano ten materiał do stawiania pojedynczych, małych, segmentów. Najpopularniejsze wtedy były kształtki, które swoje zastosowanie znalazły przy stawianiu ścian.

Jaką technologię i materiał wykorzystać do budowy domu ze styropianu?

Mogłoby się wydawać, że wybór materiału do postawienia domu ze styropianu jest oczywisty, jednak posiada on kilka rodzajów i musi być specjalnie przeznaczony oraz mieć określone właściwości, jeśli ma być wykonany do tego rodzaju zleceń.

Przede wszystkim styropian do budowy domu charakteryzuje się tym, że jest twardy i trwały, a poza tym musi być odporny zarówno na wysoką jak i niską temperaturę. Ponadto nie może łatwo i szybko nasiąkać wodą oraz być łatwo palny. Najczęściej wykorzystywany jest spieniony polistyren, jednakże można wykorzystać styropian z dodatkiem grafitu, który bardzo dobrze przewodzi ciepło.

Budowa takiego domu przypomina układanie klocków. Elementy styropianowe ustawia się warstwami, a pomiędzy ścianą wewnętrzną i zewnętrzną zachowuje się określoną przerwę, która zostaje zalana betonem minimum klasy C12. Dzięki niemu ściany są w stanie przenosić większe obciążenie, a dodatkowo są ocieplony z dwóch stron.

Ściany zewnętrzne pokrywane są tynkiem cienkowarstwowym lub specjalną okładziną elewacyjną. Natomiast mury wewnętrzne pokrywane są płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem gipsowym.

Wszystkie instalacje, gazowe, wodne, jak i cieplne, prowadzone są wewnątrz styropianu. Największe znaczenie w tej technologii ma ułożenie wieńców oraz narożników. Gdy to jest właściwie umiejscowione, można być pewnym, że dom przetrwa wiele lat. Sama budowa domu jest bardzo prosta i często inwestorzy decydują się na samodzielne jej realizowanie.

Dlaczego warto budować domy ze styropianu?

Pierwszą zaletą jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wszystko za sprawą szybkiej realizacji budowy do stanu surowego, co przekłada się na mniejsze zużycie wody oraz energii elektrycznej. Ponadto ceny materiałów, czyli styropianu i betonu, nie należą do najwyższych, a niekiedy dzięki rabatom można zaoszczędzić jeszcze więcej.

Kolejna zaleta to łatwość budowy, która polega tylko na łączeniu kształtek. to także wpływa na szybki czas realizacji działań, a także pozwala budować dom systemem gospodarczym, czyli samemu bez konieczności zatrudniania do tego firmy budowlanej.

Zastosowanie nowoczesnej technologii opartej na styropianie pozwala także uznawać taki dom za energooszczędny, a nawet pasywny. Wszystko za sprawą bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła przez ściany, a to ogromna zaleta, dzięki której można znacząco obniżyć koszty eksploatacji.

O czym pamiętać podczas budowy domu ze styropianu?

Taka technologia posiada także swoje wady. Przede wszystkim styropian szybko reaguje na promienie słoneczne, przez żółknie i twardnieje. Wtedy niezbędne jest wykonanie szlifu, a następnie szybko otynkować ścianę.

Kolejna wada to ograniczenie wysokości budowy do maksymalnie czterech kondygnacji. Jednak nie powinno to być problemem, jeśli w planie jest ujęty budynek jednorodzinny. Niestety styropian nie jest także odporny na rozpuszczalniki organiczne, których nawet opary, mogą zniszczyć jego strukturę.

Biorąc pod uwagę właściwości użytego materiału do budowy, trzeba pamiętać także o jego niskiej przepuszczalności ciepła, co może powodować pojawienie się wilgoci, jeśli wentylacja w pomieszczeniach nie będzie dobrze zrobiona. W konsekwencji pojawić się może pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Dodaj komentarz