Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym – wszystko co każdy fachowiec wiedzieć powinien!

Klimatyzacja jest modna, ale przede wszystkim dzięki niej można uzyskać w domu odpowiednią wilgotność, a także pożądaną temperaturę. Trzeba też przyznać, że ma ona całkiem przystępną cenę, a więc nie jest już dobrem luksusowym, lecz szeroko dostępnym. Klimatyzatory nie są już montowane tylko w biurach czy sklepach, ale coraz częściej w domach jednorodzinnych. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam wszystko, co każdy fachowiec powinien wiedzieć, bo czasem okazuje się, że tego nie wie. Zatem to dzieła!

Klimatyzacja, a wentylacja

Będąc dobrym fachowcem nie można, a wręcz nie należy powielać błędów innych monterów klimatyzatorów bądź tez udzielać klientom nierzetelnych informacji. Niestety często można spotkać się ze stwierdzeniem, że klimatyzacja może być zamiennikiem dla wentylacji. Nic bardziej mylnego! To dwie różne rzeczy, które mogą współpracować, ale klimatyzator nie jest żadną alternatywą dla wentylatora. Ale trzeba też wiedzieć, że jeżeli w domu macie mechaniczne wspomaganie wentylacji to na czas pracy klimatyzacji trzeba je przerwać. Nie dlatego, że urządzenia nie są kompatybilne. Wynika to z faktu, że klimatyzacja chłodzi powietrze, czyli praca tych dwóch urządzeń powodowałaby zwiększone natężenie pracy klimatyzatora, a to przekłada się na wzrost kosztów użytkowania.

Ułatwiaj, nie utrudniaj sobie pracę

Każdy specjalista powinien pamiętać, że pracę należy sobie ułatwiać, ale nie kosztem jakości usług. Ale jeżeli praca może być łatwiejsza, a jakość usług wyższa, to dlaczego tak nie zrobić? Oczywiście bardzo duże znaczenie ma sam montaż klimatyzatora, a dokładnie jednostki zewnętrznej, która zazwyczaj znajduje się na wysokości pierwszego pięta. Stąd montując ją potrzeba dobrej stabilizacji, zatem nie sprawdzają się żadne drabiny, lecz zdecydowanie lepiej postawić na aluminiowe rusztowania. Przede wszystkim pracę wykonacie szybciej, ale i bezpieczniej, a i bardziej precyzyjnie. Pewnie wiele osób pomyśli, że przecież rusztowania z aluminium są drogie, ale nic bardziej mylnego, wszak są one trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, zatem możecie z nich korzystać przez wiele lat. Alternatywą dla zakupu jest wynajem, który także bardzo dobrze się sprawdza.

Doradzaj klientom

Klientom należy doradzać, ale doradzać, a nie ich okłamywać. Dlatego też, gdy wybierają urządzenie, warto im przedstawić zalety i wady każdego modelu. Dodatkowo można doradzić im urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko pozwala na utrzymanie właściwej temperatury, ale jest także filtrem. Dzięki temu w domu czuć bardzo przyjemny chłód, a przy tym powietrze jest czyste. Taka opcja jest szczególnie polecana dla wszystkich alergików czy też astmatyków, którzy mają problemy z układem oddechowym. Nie należy też ukrywać przed klientami kosztów użytkowania, bo choć nie są wysokie to jednak są. Trzeba dodatkowo przedstawić im sposób zarządzania urządzeniem, dzięki którym będą mieć komfort termiczny, ale ich rachunki bardzo nie wzrosną. Tutaj na pewno ważne jest utrzymanie temperatury na jednym poziomie i nie obniżanie jest zbyt mocno.

O tym poinformuj klienta

Możesz być dobrym montażystą, ale niespecjalnie dużo wiedzieć o odpowiedniej wilgotności powietrza. Dlatego w tym temacie warto się podszkolić. Na pewno wilgotność powinna wynosić od 40% do 60%, wtedy też czujemy się bardzo komfortowo, a przy tym nie pocimy się. Oczywiście, aby uniknąć bólu gardła, ale i przeziębień klient powinien być poinformowany o tym, w którym kierunku powinien być ustawiony przepływ powietrza. Absolutnie nadmuch nie może być skierowany bezpośrednio na mieszkańców, a więc jednostka wewnętrzna nie powinna być umieszczona blisko kanapy czy też łóżka. Przy utrzymaniu odpowiedniej temperatury, ale i wilgotności klimatyzacja nie jest w żadnym wypadku szkodliwa dla dzieci.

Klienci są różni, jedni coś wiedzą, a inni zupełnie nie mają o klimatyzacji pojęcia. Ale są też tacy, którzy lubią udawać ekspertów i dla takich osób praca może być najtrudniejsza. Dlatego tak ważne jest merytoryczne przygotowanie, dzięki któremu możecie doradzić, pomóc w wyborze, ale także zdementować nieprawdziwe informacje.

Dodaj komentarz