Materace izolacyjne w przemyśle – dlaczego warto je stosować?

Za pomocą odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych możliwe jest uzyskanie znacznie lepszych parametrów procesów przemysłowych. Co warto wiedzieć o tego typu materiałach?

Czym są przemysłowe materace izolacyjne?

Pod terminem jak materace izolacyjne znajdują się materiały izolacyjne wykonane z pianek z obszyciem zewnętrznym, które swoją formą przypominają materace. Są one wykorzystywane do odpowiedniego ubezpieczenia instalacji, urządzeń oraz maszyn przed czynnikami zewnętrznymi.

Materace ze względu na swoją budowę mają korzystne właściwości izolujące, co przekłada się również na ich przeznaczenie w przemyśle. Mogą być one także indywidualnie dopasowane do miejsca ich montażu, co powoduje, że zapewniają one ścisłe przyleganie do tych powierzchni, z którymi mają współpracować.

Właściwości przemysłowych materaców izolacyjnych

Przemysłowe materace izolacyjne dzielone są na różne rodzaje pod kątem posiadanych przez nie właściwości,

Rodzaje materaców izolacyjnych:

  • materace termiczne – ich głównym zadaniem jest termoizolacja, czyli izolowanie przed nadmiernie niskimi lub wysokimi temperaturami, co pozwala na zmniejszenie kosztów, na przykład związanych z przesyłem mediów
  • materace akustyczne – celem tego typu materaców jest zmniejszenie hałasów, dzięki czemu mogą one zapewnić wygodniejszą obsługę maszyn czy urządzeń
  • materace przeciwogniowe – do wykonania tego typu materaców stosowane są specjalne materiały o właściwościach przeciwpożarowych, dzięki czemu zabezpieczają one przed działaniem ognia
  • materace osłonowe – zabezpieczają one przed rozbryzgami, zabrudzeniem, wilgocią oraz innymi czynnikami

Gdzie stosuje się materace izolacyjne w przemyśle?

Nowoczesne materace izolacyjne, które projektowane są i produkowane na zamówienie, posiadają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, co powoduje, że obecnie są one spotykane często w wielu zakładach pracy.

Materace przemysłowe tego typu używane są głównie do osłony instalacji oraz ich elementów, ale również mogą być dostosowane do konkretnych maszyn czy urządzeń. Dzięki temu mogą one zapewnić właściwe zabezpieczenie przed określonymi czynnikami zewnętrznymi, jakie mogą na nie oddziaływać.

W efekcie stosowanie materaców izolacyjnych pozwala na zredukowanie kosztów, jakie powstają w trakcie procesów przemysłowych, pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także powoduje efektywniejszą realizację procesów.

Z ofertami firm wykonującymi materace izolacyjne można zapoznać się już teraz na ich witrynach internetowych i sprawdzić ich realizacje.

Dodaj komentarz