Jakie dotacje przysługują rolnikom?

Wiele emocji jak co roku budzą dotacje unijne dla rolników. Nic w tym dziwnego, bo ta grupa przedsiębiorców nie dość, że najbardziej ich potrzebuje, to także najchętniej z nich korzysta. Utrzymanie gospodarstwa to koszty, jednak nie byłoby możliwe jego funkcjonowanie bez odpowiedniego sprzętu. Rolnicy, którzy bardziej niż ktokolwiek, cierpią z powodu zmiennej aury pogodowej, są najbardziej narażeni na straty.

Nie jest to bez znaczenia także dla zwykłego Kowalskiego, gdyż to właśnie jakość i wysokość plonów oraz możliwość dzięki nim produkowania dóbr konsumpcyjnych wpływa w pewnym stopniu na ceny produktów dostępnych w sklepach. Ponadto widoczny jest trend, który pokazuje, że prowadzenie gospodarstwa rolnego jest coraz mniej opłacalne. Wielu rolników oprócz pracy na roli musi coraz częściej podejmować się pracy na etacie. Stąd tak ważne są dotacje dla rolników.

Dotacje PROW dla młodych rolników

Jest to jedna z tych dotacji, które mają zachęcić młodych rolników do otwierania własnych gospodarstw rolnych. Dlatego w tym roku kwota dotacji została podniesiona aż do stu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Natomiast dofinansowanie na prowadzenie własnej działalności gospodarczej na wsi podniesiono również do stu pięćdziesięciu tysięcy złotych w przypadku samozatrudnienia.

Atrakcyjne kwoty pojawiają się również w przypadku zatrudnienia dodatkowo jednego oraz dwóch pracowników. Odpowiednio w pierwszym wariancie kwota dotacji wynosi dwieście tysięcy złotych, a w drugim aż dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych. Istotną zmiana jest możliwość modernizacji nieco większych gospodarstw rolnych niż do tej pory.

Dotacje na ochronę środowiska i modernizację

Kolejna dotacją dla rolników, zreszta jak co roku, jest dofinansowanie inwestycji mających na celu ochronę środowiska przed zanieczyszczeniem spowodowanym dostawaniem się azotanów do gleby. Program ten został specjalnie zadedykowany gospodarstwom rolnym prowadzącym produkcję zwierzęcą.

Pomoc została skierowana na modernizacje, które dostosują prace gospodarstw rolnych do nowych wymogów prawnych związanych z powstaniem nowej ustawy “Prawo wodne”. Wsparcie te obejmuje także zaopatrzenie rolników w najpotrzebniejsze maszyny służące do aplikowania naturalnych nawozów.

Wsparcie dla rolników otwierających małe przetwórnie

Rolnicy, którzy chcą otworzyć przetwórnie, w których produkcja będzie opierać się na produktach z ich gospodarstwa rolnego mogą także liczyć na dotacje. Ponadto na dofinansowanie mogą liczyć małe gospodarstwa, które będą przechodzić restrukturyzację oraz młodzi rolnicy zakwalifikowani do programu premiowego.

Wsparta zostanie modernizacja w obszarach tematycznych, czyli w produkcji prosiąt i krów, a także r gospodarstwa nastawiające się na rozwój produkcji mleka oraz bydła przeznaczonego na ubój.

Rolniczy kredyt COSME

Rolnicy, którzy nie kwalifikują się na żadne dotacje mogą otrzymać ofertę uzyskania atrakcyjnego kredytu rolniczego. Dedykuje się go małym i średnim gospodarstwom rolnym. Jego zadaniem jest wesprzeć rolników i przedsiębiorców w uzyskaniu dofinansowania.

COSME to gwarancja pozwalająca na zabezpieczenie kredytu przed nieterminową spłatą. W razie problemów rolnika lub przedsiębiorcy należność zostanie uregulowana przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Kwota kredytu COSME może wynosić nawet do pięciuset pięćdziesięciu złotych, a okres maksymalny okres spłaty to 144 miesiące. Pomocą służy Agro Fundusz, który wspomaga rolników w uzyskaniu kredytu.

Dodaj komentarz