Jak wybrać zbiornik na gnojowicę i gnojówkę?

Zbiorniki na gnojowicę i gnojówkę powinny spełniać wszystkie wymogi, które zawarte są w ustawie “O nawozach i nawożeniu”. Ma to na celu przede wszystkim uchronić glebę przed azotanami zawartymi w odchodach zwierzęcych, które wydzielają się podczas rozkładu. Jasnym jest, że są to naturalne nawozy, które bardzo często wykorzystuje się choćby do produkcji biogazu oraz użyźniania gleby na polach. Kiedy powinno się montować zbiorniki na gnojowicę i gnojówkę? Które wybrać? Z czego są zbudowane?

W jakich gospodarstwach powinny znajdować się zbiorniki?

Wymogiem jest, aby znajdowały się one w gospodarstwach, które utrzymują zwierzęta w systemie bezściołowym, a więc podłogi tam są częściowo lub całkowicie ażurowe. Warto jednak wiedzieć co to jest gnojowica i gnojówka, gdyż to rzutuje głównie na wybór odpowiedniego zbiornika. Gnojówka to sfermentowane odchody w postaci płynnej, zaś gnojowica to mieszanka kału i moczu zwierząt, które są rozcieńczone z wodą.

W drugim przypadku często składnikami są także resztki paszy. Zarówno gnojowica jak i gnojówka dosyć często są wykorzystywane jako naturalny nawóz do użyźniania gleb na polach uprawnych. To właśnie ich wywóz na role sprawia, że w bliższej okolicy czuć nieznośny smród.

Jaki zbiornik wybrać do swojego gospodarstwa?

Wybór zbiornika zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim wpływ na to, który znajdzie się w gospodarstwie zależy od gatunku zwierząt, które są utrzymywane. Kolejnymi czynnikami są system chowu i intensywność produkcji. Należy pamiętać, że budowa zbiornika do przechowywania zarówno gnojowicy jak i gnojówki, to bardzo duży nakład finansowy, który musi być efektywny. Warto też brać pod uwagę ochronę środowiska, dla której specjalnie są tworzone takie miejsca.

Na każdym etapie budowy zbiornika powinno się skrupulatnie dbać o to, aby był on jak najstaranniej wykonany. W trosce o środowisko oraz własne uprawy trzeba także zadbać, aby był on szczelny, gdyż azotany znajdujące się w nawozie mogą zatruć glebę i wpłynąć niekorzystnie na jakość upraw. Decydując się na postawienie zbiornika należy również wziąć pod uwagę rezerwę, aby w trakcie dowożenia odchodów nie okazało się, że posiadany zbiornik jest za mały, co będzie rodziło kolejne koszty związane z dobudowywaniem go.

Z czego zbudowane są zbiorniki na odchody?

Producenci zbiorników, aby móc trafić w gusta oraz wymagania rolników, cały czas udoskonalają swoje produkty. Dlatego też na rynku można spotkać zbiorniki wykonane z różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych należą zbiorniki:

  • monolityczne betonowe
  • żelbetowe
  • z tworzywa sztucznego
  • stalowe prefabrykowane
  • żelbetowe prefabrykowane

Każdy z tych rodzajów posiada swoje właściwości, którymi się charakteryzuje. Zbiorniki z tworzywa sztucznego są przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne, a także toksyczne substancje. Dodatkowymi atutami jest odporność na uderzenia choćby przez maszyny rolnicze oraz korozję, gdyż nie posiadają zbyt wielu elementów metalowych. Największą jednak zaletą takich zbiorników jest możliwość zakupienia od razu gotowych do instalacji. Zastosowano w nich również komin, który można w zależności od potrzeb wydłużać. Ponadto można je montować zarówno na ziemi jak i pod nią.

Zakup zbiorników prefabrykowanych wiąże się jednak z większym przedsięwzięciem, gdyż montowane są one na miejscu. Poszczególne elementy spaja się ze sobą za pomocą specjalnych materiałów i uszczelnia gumowymi uszczelkami. Ich zaletą jest możliwość wstawiania w zbiornikach kolejnych ścian w celu oddzielania gnojowicy na kolejne frakcje.

Dodaj komentarz