Jak wybrać działkę pod budowę domu?

Aby móc wybudować dom, trzeba wykupić działkę, na której będzie mógł stanąć. Wybór odpowiedniego terenu nie jest wbrew pozorom taki łatwy, jakby mogło się wydawać. Przed dokonaniem zakupu trzeba wziąć pod uwagę między innymi ukształtowanie terenu, dojazd do działki, okolicę czy też dostęp do mediów.

Kształt i wielkość działki ma fundamentalne znaczenie

Większość osób decydując się na zakup działki często bierze pod uwagę przede wszystkim cenę gruntu. Jest to pierwszy czynnik brany pod uwagę. Niestety w większości przypadków cena idzie w parze z jakością gruntu.

Podejmując decyzję o zakupie działki należy szczególnie zwrócić uwagę na jej wielkość. Optymalny areał powinien wynosić około 700m2. Jest to idealna wielkość pod uwagę domu wraz z ogrodem. Także kształt działki ma znaczenie. Powinien on być regularny, najlepiej kwadratowy lub prostokątny, o minimalnej szerokości 16m.

Nieregularne kształty działek mogą przysporzyć wiele problemów. Poczynając od projektowania ogrodu poprzez dopasowanie bryły domu do wielkości i kształtu działki. Wiele osób stawiając rodzinną posiadłość ma zamiar usytuowania wjazdu od strony północnej, zaś ogród od strony południowej. Działka w kształcie trójkąta lub trapezu może znacznie wpłynąć na takie rozwiązanie, powodując konieczność jego zmiany.

Ponadto, w takim przypadku problemem staje się projekt domu. Otóż, ciężko skorzystać z gotowego planu z katalogu i trzeba zakupić projekt indywidualny, który jest znacznie droższy i może mocno uszczuplić budżet przeznaczony na całe przedsięwzięcie.

Dojazd oraz dostęp do mediów

Dojazd do działki budowlanej to także bardzo ważna rzecz. Powinna ona być szerokości ustalonej przez lokalne władze. Problemem może być sytuacja, w której dojazd przebiega przez działkę jednego z sąsiadów. Wystarczy jednak wtedy ustanowienie służebności drogi koniecznej. Niestety nie każdy sąsiad musi być tak miły i zgodzić się na takie rozwiązanie. W takim przypadku pozostaje udać się do sądu i walczyć o ustanowienie drogi dojazdowej do posesji.

Ważne jest także określenie odpowiedzialności za drogę dojazdową w sezonie zimowym, a więc wyznaczenie kto będzie odpowiedzialny za jej odśnieżanie. Jeśli działka znajduje się przy drogach ekspresowych trzeba wziąć pod uwagę także zawarcie tego w projekcie budowy domu.

Dostęp do mediów to również bardzo ważna rzecz, a wręcz podstawowa. Aby sprawdzić czy do działki doprowadzony jest prąd, należy złożyć stosowne pismo o ustalenie warunków podłączenia do sieci.

Dostęp do sieci wodno-kanalizacyjnej w większości przypadków jest ograniczony i trzeba postarać się o dodatkowe odwierty, ale nie powinno to być problemem dla dostawcy tych usług. Idealnym rozwiązaniem byłaby działka, która już posiada wszystkie przyłącza, jednak są one o wiele droższe niż podstawowe działki.

Stan prawny nieruchomości oraz przeznaczenie działki

Chcąc zakupić działkę ważne jest posiadanie wszystkich informacji o niej. Jakość gruntów, kto jest jej właścicielem, a także to czy na działce jest ustanowiona służebność konieczna, to niezbędne zapisy znajdujące się w księdze wieczystej, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Najważniejszą informacją jaką można wyczytać z wpisów w księdze to przede wszystkim ten, który określa czy na działkę nie jest nałożona hipoteka i czy właściciel jest jedynym podmiotem, w którego posiadaniu jest grun czy tylko współwłaścicielem.

Przed kupnem działki trzeba także sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego i zapisy odnoszące się do gruntu. Niekiedy może ona widnieć jako działka pod budowę domu, a stan faktyczny będzie określał ją jako rolną. Często proces odrolniania ciągnie się miesiącami, co znacznie wydłuża czas budowy.

Dodaj komentarz