Jak stworzyć całoroczne, dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie ogrodu?

Ogród może pięknie się prezentować nie tylko w ciągu dnia ale również po zmierzchu. Oczywiście w tym przypadku trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się energooszczędne, jednak rodzajów opraw zewnętrznych jest naprawdę wiele, więc warto zastanowić się, jakie typy i gdzie zastosować i jak dobrać do nich źródła światła. Pomocne może okazać się projektowanie oświetlenia ogrodu i posesji, dzięki temu będzie można wydobyć wszystkie walory samego budynku, jak i ogrodu.

Jak dobór i położenie oświetlenia wpływa na postrzeganie poszczególnych elementów elewacji i ogrodu?

Jeśli dysponuje się odpowiednimi środkami warto nie tylko zatrudnić elektryka do wykonania projektu instalacji zewnętrznej domu, ale również projektanta krajobrazu, który zaplanuje rozmieszczenie poszczególnych lamp, latarni i reflektorów, a także kąta padania światła w taki sposób, aby wszystkie elementy, które chce się wyeksponować zostały odpowiednio oświetlone, a te, które wolałoby się schować przed widokiem – zacienione. Warto wiedzieć, że podświetlenie domu od linii fundamentów tworzy efekt podwyższenia bryły budynku, z kolei zastosowanie światła padającego z góry – jego powiększenia. Oczywiście liniowe oświetlenie podkreśli kształt budynku, a punktowe wyeksponuje jego fragmenty. Odpowiednio rozproszone światło wyeksponuje piękno materiałów wykończeniowych elewacji, zarówno kamienia, cegły, jak i gresu, a także wykończenia ścieżek i podjazdu przy domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampek, latarni i reflektorów?

Jak wiadomo oprawy zewnętrzne muszą posiadać szczelną, trwałą obudowę odporną na uszkodzenia, ale również zanieczyszczenia i wilgoć. Producenci tworzą swoje lampy, latarnie i reflektory w oparciu o certyfikat IP 65 lub wyższy. Pełną szczelność i ochronę przed skrajnie niską temperaturą, jak i tą wyjątkowo wysoką, a także odporność na zalewanie dają oprawy IP 67. Istotne znaczenie ma oczywiście dobór typu oprawy. Można zdecydować się na minimalistyczne słupki zamontowane przy ścieżkach wokół domu albo kinkiety w kubistycznych kształtach wykonane z aluminium podkreślające piękno nowoczesnego tarasu w stylu industrialnym. Zatem właśnie typ i stylistyka mają ogromne znaczenie. Do bardziej tradycyjnych aranżacji ogrodu i elewacji pasować będą oprawy z elementami żeliwnymi, a także drewna egzotycznego. W przypadku nowoczesnych elewacji nad wjazdem do garażu warto zastosować naświetlacze LED. Takie oprawy wyjątkowo dobrze rozpraszają światło i potrafią oświetlić cały podjazd. Zatem nie trzeba w tym przypadku stosować lamp wpuszczanych odpornych na nacisk i uszkodzenia mechaniczne. Zawsze trzeba pamiętać, że reflektory muszą być odpowiednio skierowane, aby nie oślepiały przechodniów, a także podjeżdżających samochodami kierowców. Niektóre oprawy mogą mieć regulowane głowice, co umożliwia sterowanie kątem padania światła według potrzeb.

Gdzie i kiedy w ogrodzie sprawdzą się lampy solarne? Czy można je stosować przez cały rok?

Specyficznym rodzajem oświetlenia są lampy solarne. Wyposażone są w akumulatorki, które ładują się dzięki dostępowi do światła słonecznego w ciągu dnia i tym samym mogą świecić w nocy bez podłączenia do zewnętrznej instalacji elektrycznej. Mają bardzo różnorodny design, mogą być nowoczesne bądź w stylu retro. Dają dość subtelne światło, na pewno nie tak intensywne jak z instalacji. Czy jednak można je stosować przez cały rok? Oczywiście nie jest to zalecane, a to ze względu na trwałość ogniw w akumulatorach. Nie powinny one przemarzać na mrozie, bo to powoduje ich degradacje. Dlatego takie oświetlenie na zimę powinny być usuwane i chowane w ciepłe miejsce. Sprawdzą się od późnej wiosny do jesieni, kiedy nie ma jeszcze przymrozków, a silne promienie słońca zapewniają ładowanie akumulatorków.

Dobierz oświetlenie ogrodu i posesji do swoich potrzeb – zastosuj czujniki i ściemniacze

Wiemy już jakie cechy powinno mieć oświetlenie dekoracyjne i całoroczne. Warto więc skupić się jeszcze na funkcjonalności. W przypadku oświetlenia zewnętrznego nie zawsze konieczne jest by żarówki świeciły non stop. Dlatego decydując się na naświetlacz LED można wybrać taki z czujnikiem ruchu, który będzie włączał się kiedy ów ruch wykryje. Wśród wielu opraw zewnętrznych znajdziesz i takie, które działają na czujnik zmierzchu. To znaczy włączają się, gdy zrobi się ciemną i wyłączają kiedy świta. Takie oprawy świetlne warto wykorzystywać w ramach systemu inteligentnego domu, wtedy można sterować czasem ich włączania i wyłączania. Dużą rolę w aranżacji ogrodowego oświetlenia mogą pełnić także ściemniacze, które tworzą odpowiedni nastrój i mogą stworzyć efektowne cienie.

Jest wiele sposobów na zaprojektowanie ogrodowego oświetlenia. Warto wybierać najlepsze rozwiązania. Lampy solarne mogą być uzupełnieniem dla zewnętrznych opraw zasilanych z instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz