Indywidualny zakup pojemników na odpady

Zgodnie z polskim prawem w każdym gospodarstwie domowym powinien się znajdować pojemnik na wybrany rodzaj śmieci. Oznacza to w praktyce, że każde domostwo musi mieć co najmniej trzy pojemniki na odpady.

Dlaczego mowa jest o trzech pojemnikach na odpady?

Biorąc pod uwagę gospodarstwa domowe znajdujące się na terenie miejskim lub wiejskim istotne jest, aby posiadały one trzy pojemniki na odpady. Elementy takie niezbędne są do wywożenia śmieci. Odpady w gospodarstwie domowym dzieli się na trzy rodzaje. Należą do nich śmieci biodegradowalne, popiół, a także śmieci zmieszane. Skoro gospodarstwo domowe zostało zobligowane do tego, aby śmieci były regularnie wywożone to muszą one zostać odpowiednio posegregowane. Stąd też zachodzi potrzeba posiadania aż trzech pojemników na odpady.

Znaczenie kolorów pojemników na odpady

W przypadku pojemników na odpady istotna jest ich kolorystyka. Dla śmieci zmieszanych najczęściej kupowane są pojemniki w kolorze zielonym. W przypadku tych biodegradowalnych konieczne jest posiadanie pojemnika brązowego. Popiół zbierany powinien być w pojemnikach szarych. Istotna jest tutaj to, że każda gmina czy miasto odgórnie ustala kolorystykę. Niekoniecznie więc musi być tak, że w województwie śląskim będzie obowiązywała dokładnie taka sama kolorystyka pojemników na odpady co w województwie mazowieckim. Właściciel gospodarstwa domowego jest zobowiązany do zaznajomienia się z przepisami obowiązującymi na jego terenie.

Pojemność pojemników na śmieci

Przepisy prawa dotyczące pojemników na śmieci są takie same dla całego kraju. W związku z tym można zakupić dla danego domostwa pojemniki na odpady o pojemności 120 l, 240 l bądź 1100 l. Przy tym ważne jest sprawdzenie w urzędzie miasta bądź urzędzie gminy czy istnieją jakieś obwarowania dotyczące zakupu pojemników 1100 litrowych. Czasami zdarza się, że za tego typu pojemniki należy wnieść dodatkową opłatę. To jednak jest indywidualna sprawa każdego miasta czy miejscowości. Właściciel gospodarstwa domowego jest zobligowany do posiadania takich informacji.

Firmy produkujące pojemniki na odpady

W przypadku produkcji pojemników na odpady liczy się przede wszystkim cena. Konsumenci zwracają uwagę kolorystykę, pojemność ale przede wszystkim cenę kupowanych produktów. Wychodzą oni z założenia, że pojemniki na odpady i tak zostaną uszkodzone podczas zabierania śmieci. I tak się faktycznie bardzo często dzieje. Stąd też nie każdy konsument decyduje się na zakup nowych pojemników. Często są one kupowane z drugiej ręki. Ich cena jest wtedy znacznie niższa.

Dodaj komentarz