Ile kosztuje budowa małego i taniego domu? Projekty oraz wycena.

Decydując się na budowę domu, każdy chce, aby było to przedsięwzięcie tanie nie tylko w początkowych etapach, ale także podczas eksploatacji budynku. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy znajdujących się w budżecie. Należy zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że największy wpływ na kosztorys ma wybór projektu oraz wykonawcy, a dopiero na kolejnym miejscu znajdują się koszty związane z wyborem materiałów do budowy. Kierując się głównie budżetem, warto rozważyć najpierw projekty małych i tanich domów.

W jaki sposób budować tani dom?

Wybór odpowiedniego systemu to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na ogólny koszt budowy. Można skorzystać z usług generalnego wykonawcy, systemu gospodarczego lub samemu wziąć się za realizację budowy.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety, dlatego należy każdy z nich przeanalizować i wybrać ten system, który będzie optymalnie pasować do posiadanego budżetu. Biorąc jednak pod uwagę tylko kwestie finansowe, to wybór generalnego wykonawcy, który od podstaw wybuduje dom to rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas, jednak koszty będa już wysokie.

Decydując się na system gospodarczy i generalnego wykonawcę, warto zadbać także o zatrudnienie inspektora budowlanego, który będzie sprawował pieczę nad postępem prac oraz wydawanymi pieniędzmi. Uchroni to przede wszystkim przed przekroczeniem posiadanego budżetu.

Najtańszym rozwiązaniem z pewnością będzie wykonywanie prac samemu. Nie trzeba płacić za ekipę budowlaną, a materiały kupuje się samemu. Niestety głównym minusem może okazać się czas wykonywania pracy, gdyż trzeba się zdać na swój sprzęt lub wynajęty oraz pomoc rodziny i przyjaciół.

Wybór rozwiązań ma znaczenie

Najważniejszą rzeczą przed stawianiem domu jest wykonanie odpowiednich fundamentów i tutaj do wyboru jest kilka rozwiązań. Mogą to być płyty fundamentowe lub fundamentu tradycyjne. To która opcja będzie odpowiednia warto skonsultować z wykonawcą, który posiada odpowiednią wiedzę na ten temat.

Wykonanie stropy monolitycznego czy systemowego warto także pozostawić do oceny wykonawcy budowy. Tak samo sytuacja ma się z wyborem odpowiednich materiałów do budowy domu. Można wybrać standardowe pustaki, silikaty lub ceramikę.

Warto posłużyć się rada firmy budowlanej, gdyż często posiadają one swoje zniżki u producentów czy w sklepach budowlanych. To pozwala także obniżyć koszty ogólne przedsięwzięcia jakim jest stawianie domu.

Małe proste domy są tańsze

Porównując koszty budowy domu o prostokątnej lub kwadratowej bryle będą z pewnością niższe niż te o bardziej skomplikowanej konstrukcji i kształcie. Im więcej załamań tym więcej mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło.

Wiadomo także, że taniej będzie wybudować dom parterowy z poddaszem użytkowym niż piętrowy, który będzie miał taką sama powierzchnię. Im więcej pięter, tym wyższy koszt. Duża ilość okien, czy balkonów powoduje tworzenie się kolejnych miejsc, przez które będzie uciekać ciepło, a więc wzrosną koszty ogrzewania.

Kolejne koszty generować z pewnością będzie piwnica, która pochłonie część budżetu na wykonanie wykopu, a także budowa garażu. Lepiej w tym przypadku wybrać wiatę z zadaszeniem.

Koszty prac wykończeniowych

Chcąc wybudować tani dom, powinno się brać pod uwagę koszty materiałów. Jeśli chodzi o tynki, ceny raczej są wszędzie podobne. Sytuacja wygląda znacznie inaczej przy wyborze paneli czy płytek. Tutaj różnice mogą być dwu a nawet trzykrotne.

Oszczędności można wygenerować robiąc zakupy materiałów w marketach budowlanych, ale tylko takich, gdzie zna się jakość kupowanych materiałów. Meble czy panele powinny być odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i posiadać wysoką klasę ścieralności.

Samo zatrudnienie ekipy remontowo-wykończeniowej może również być kosztowne. Aby zaoszczędzić jak najwięcej warto proste prace wykonać samemu, a to co wymaga sprzętu lub większych umiejętności – zlecić profesjonalistom.

Dodaj komentarz