Obecnie wiele osób, które decyduje się na pójście “na swoje” dosyć często wybiera domy, aniżeli mieszkania w blokach. Głównym powodem jest posiadanie choćby własnego ogrodu, więcej swobody oraz niekiedy lepszy widok, a także cena. Nie powinno bowiem dziwić, że ceny domów są w wielu przypadkach takie same jak mieszkań, toteż te pierwsze są częściej wybierane, ze względu na mnogość zalet jakie posiadają. Aktualnie do wyboru są trzy rodzaje domów, które bardzo chętnie nowi posiadacze budynków rodzinnych wybierają. Są to domy wolnostojące, bliźniaki oraz szeregowce. Czym się różnią? Jakie posiadają wady i zalety? I czym się charakteryzują? O tym w poniższym artykule.
Dom jednorodzinny – definicja, wady oraz zalety
Jak sama nazwa wskazuje jest to budynek mieszkalny, który nie znajduje się w żadnej zabudowie. Według powszechnej opinii są one najlepszym wyborem, gdyż posiadają najwięcej zalet, w porównaniu do bliźniaków czy szeregowców, które cieszą się także sporym zainteresowaniem.
Do ich zalet należy przede wszystkim zaliczyć niezależność, swobodę oraz to co wielu ludzi sobie najbardziej ceni czyli prywatność. Wpływ na to ma możliwość postawienia domu z dala od innych zabudowań, na uboczu miasta lub na wsi. Nie ma jednak pewności, że za rok czy kilka lat nikt nie wykupi działki tuż obok i nie postawi swojego domu.
Wybudowanie jednorodzinnego domu to jednak spory koszt, który może być znacznie wyższy niż zakup nowego mieszkania lub z rynku wtórnego. Czynnikami rzutującymi na cenę wyższą niż w przypadku innych gospodarstw domowych jest przede wszystkim stale rosnący popyt na posiadłości wolnostojące. Poza tym większy metraż działek także odbija się znacząco na kosztach budowy, eksploatacji oraz kupna.
Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że brak sąsiadów za ścianą zwiększy koszty ogrzewania, gdyż na ogrzanie wolnostojącego budynku trzeba zużyć więcej energii oraz kupić opał do pieca.
Dom bliźniak – dobra alternatywa?
Bliźniak może okazać się dobrą alternatywą dla osób, które posiadają mniejszy budżet na kupno swojego domu. Jest to także idealne rozwiązanie, jeśli nie potrzeba szerokiego i dużego ogrodu, bowiem ten rodzaj zabudowy charakteryzuje się z reguły wąskim i niewielkim terenem wyznaczonym pod te cele. Poza tym przylegające do siebie budynki pozwalają efektywniej wykorzystać wąskie przestrzenie.
Bliźniaki bardzo często są wykorzystywane więc na działkach budowlanych, które nie są zbyt szerokie. Ponadto, obecnie na rynku deweloperzy coraz chętniej decydują się na takie rozwiązania, co nie powoduje konieczności znalezienia sąsiada, który będzie chciał stworzyć zabudowę bliźniaczą. A jak wiadomo, każdy pragnie więcej prywatności, toteż nie każdy musi się zgodzić na takie rozwiązanie. Dużą zaletą takiej budowli są mniejsze koszty, bowiem nie trzeba płacić wysokiej kwoty za duży metraż działki i tu już kwoty mogą robić się duże.
Poza tym sporym atutem bliźniaków jest możliwość wybudowania ich w miastach, a wpływ na to znów ma niewielka szerokość działki. Nie trzeba więc rezygnować z kontaktu z cywilizacją, na rzecz mieszkania w swoim domu bez sąsiadów na klatce schodowej.
Szeregowce to też dobre rozwiązanie
Charakterystyczną cechą tych budynków jest to, że z obu stron przylegają do innych. Są jednak tańsze. Jest to świetna alternatywa dla obu opisanych powyżej rodzajów domów. Można śmiało powiedzieć, że to jeden z najlepszych wyborów dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku i przeprowadzić się do własnego gospodarstwa domowego.
Ponadto często takie budynki są piętrowe, posiadają taras oraz ogródek, co sprawia, że w połączeniu z niższą ceną jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak mieszkanie w takim domu posiada swoje minusy. Przede wszystkim daje to tylko z pozoru większą prywatność, gdyż z jednej i z drugiej strony za ścianą znajdują się sąsiedzi, a więc jest namiastka mieszkania w bloku. Warto jednak zastanowić się nad wyborem takiej zabudowy.