Domy pasywny, energooszczędny i tradycyjny – czym się różnią?

Każdy kto w planach ma budowę domu, chce aby generował on jak najmniejsze koszty eksploatacyjne przy możliwie wysokich i dogodnych warunkach życia. Wraz z rozwojem technologii wykształciły się dwa rodzaje budynków, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru. Zarówno dom energooszczędny jak i pasywny będzie dobrym rozwiązaniem, tylko czym one się różnią? I który jest lepszym wyborem?

Budynki energooszczędne i pasywne – czym się różnią od innych?

Takie różnice najłatwiej pokazać w liczbach, gdyż to one najlepiej przemawiają do człowieka. Otóż dom, zbudowany bez nacisku na energooszczędne rozwiązania potrzebuje rocznie energii o wartości około 120kWh/m2. Jest to więc bardzo dużo, a tym bardziej, gdy porówna się z domami energooszczędnymi.

Zapotrzebowanie energetyczne tychże budynków to około 50 kWh/m2 i tu już widać ponad różnicę ponad dwukrotną, jednak gdy spojrzy się na dom pasywny robi się ona jeszcze większa, gdyż jego zapotrzebowanie energetyczne to zaledwie 15kWh/m2 rocznie!

Różnice te biorą się przede wszystkim z zastosowania nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości wykończenia. Domy pasywne muszą być idealnie zabezpieczone izolacją dzięki czemu ciepło nie będzie miało za dużo możliwości wydostania się na zewnątrz.

Różnica w projektach

Projekty domów tradycyjnych odbiegają od norm jakie założone są przy planowaniu domu energooszczędnego, a tym bardziej od pasywnego. Przede wszystkim domy, które mają być energooszczędne i pasywne mają posiadać jak najmniejszy współczynnik A/V. W domach tradycyjnych nie jest to brane pod uwagę. Na czym to polega? Jest to stosunek kubatury domu do zewnętrznych przegród.

Strefy dzienne w nowoczesnych domach, które poniekąd mają być eko, lokuje się głównie od strony nasłonecznionej. Oczywiście wstawia się w nich także duże przeszklenia, które mają wpływ na zyski ciepła. W domach pasywnych często te strefy są całkowicie przeszklone, natomiast strona południowa jest zamknięta i tam zazwyczaj znajduje się łazienka, kuchnia i korytarze.

Jaka jest różnica w budowie?

Biorąc pod uwagę tylko materiały wykorzystane do budowy domu, każdy może być energooszczędny. Różnica polega na samej izolacji i uszczelnieniu newralgicznych miejsc. Wykorzystanie odpowiedniego materiału izolacyjnego nie pozwoli na duże przenikanie ciepła z domu na zewnątrz. Największy nacisk kładzie się na to podczas budowy domu pasywnego.

Różnica znajduje się także w drzwiach i oknach wykorzystywanych podczas budowy domów pasywnych. W ich przypadku standardy stolarki okiennej są podwyższone, tak aby ich współczynnik ciepła był maksymalnie zminimalizowany. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie okien z pakietami trzyszybowymi i profilami o najniższym stopniu przenikania ciepła.

Różnica w ogrzewaniu domów energooszczędnych oraz pasywnych, a tradycyjnych

Ta różnica polega głównie na zastosowaniu odpowiedniego urządzenia do wytwarzania ciepła. W domach pasywnych i energooszczędnych wykorzystywane są pompy wody, które wykorzystują energię znajdującą się w gruncie, powietrzu czy wodzie.

W niektórych budynkach, które powstają w technologii pasywnej, instalacja grzewcza się nie znajduje. Istotą ich powstawania jest jak najmniejsze zapotrzebowanie na ciepło i samowytwarzanie go przy pomocy odpowiedniej wentylacji, która przejmuje rolę instalacji grzewczej. Niekiedy wykorzystuje się do tego pompę ciepła, która jednocześnie przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

Dodaj komentarz