Domowe ogrzewanie kotłami i wybór pasujących grzejników

Instalacja grzewcza w domach jednorodzinnych lub budynkach wolnostojących to skomplikowany system powiązań pomiędzy kotłem np. gazowym, a odbiornikami ciepła, czyli grzejnikami. Sam wybór pieca CO warunkuje często to, jakie grzejniki będzie można zamontować w domu, a które nie nadają się do danej instalacji. W przypadku kotłów takiego problemu nie ma ze względu na ich uniwersalność.

Wybór instalacji grzewczej

Oczywiście zamiast pieca można skupić się na innych systemach grzewczych pamiętając jednak o tym, aby były one dostosowane do odbioru ciepła przez grzejniki panelowe. Niektóre systemy pasują bowiem tylko do ogrzewania podłogowego. Wybór powinien być też dyktowany względami praktycznymi, czyli wygodą samego montażu, ale też kwestiami finansowymi, bo nie zawsze inwestora stać na drogie, chociaż bardzo efektywne systemy grzewcze.

Gdzie i ile grzejników?

Rozmieszczenie grzejników w domu wynika w dużej mierze z aktualnych potrzeb cieplnych, ale również przepisów prawa budowlanego. Grzejniki panelowe jak https://sklep.jarbud.opole.pl/grzejniki-panelowe/ oddają do otoczenia duże ilości ciepła, dlatego z ich wielkością nie należy przesadzać. Łatwo wtedy doprowadzić do sytuacji odwrotnej od wyziębienia i zawilgotnienia ścian, czyli do ich przegrzania, co w okresie letnim będzie pokutowało olbrzymią duchotą wewnątrz domu. Grzejniki najlepiej montować tam, gdzie się stale przebywa: pokoje dzienne, sypialnie, łazienki, części wspólne korytarzy, jeśli są przechodnie i blisko innych pomieszczeń. Instalację grzejników można sobie za to odpuścić w kuchni, gdzie i tak jest zwykle ciepło.

Sterowanie temperaturą

Nowoczesne grzejniki, w tym modele panelowe, są często zautomatyzowane z całym systemem grzewczym wbudowanym w piec lub osobny termostat. W praktyce oznacza to łatwiejsze sterowanie temperaturą w każdym pokoju osobno. Na termostacie nie ustawia się już temperatury dla całego domu, co czasami było zupełnie niepraktyczne, ale dla każdego pomieszczenia można ją ustawić indywidualnie, w tym nawet całkowicie wyłączyć dopływ ciepła, jeśli akurat nie potrzeby jego ogrzewania.

Dodaj komentarz