Dom pasywny – nowoczesna technologia budownictwa

Od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie domami, które będą energooszczędne oraz będą zasilały same siebie, a więce będą samowystarczalne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż postępy technologiczne generują coraz to nowsze rozwiązania i większe możliwości w budowie takich domów. Jednym z najnowszych trendów jest budowa nowoczesnego domu pasywnego. Co to jest? Jak wygląda projekt i ile kosztuje taki dom?

Co to jest dom pasywny?

Coraz większa świadomość problemów ekologicznych oraz warunki ekonomiczne sprawiają, że ludzie chętniej wybierają nowoczesne rozwiązania gwarantujące ochronę środowiska oraz generujące oszczędności.

To co charakteryzuje nowoczesne domy pasywne to przede wszystkim zastosowanie ulepszonych technik budownictwa, które między innymi pozwalają zminimalizować straty ciepła znajdującego się w domu. Dzięki nowoczesnym technologiom, a więc przy wykorzystaniu pomp ciepła, wentylacji mechanicznych z rekuperatorem czy też kolektorów słonecznych, utrzymuje się odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Budowa takich budynków to w miarę nowa moda, a więc często myli się dom pasywny z domem energooszczędnym. Jednak jak wykazują dane zapotrzebowania energetycznego zarówno jednego jak i drugiego budynku, różnica okazuje się znacząca na korzyść pasywnych budowli. Zagłębiając się w szczegóły dom energooszczędny potrzebuje rocznie 50 kWh/m2, gdy dom pasywny zaledwie 15 kWh/m2. Zapotrzebowanie takie narzucają przepisy unijne, które w przypadku pasywnych gospodarstw domowych nie pozwalają przekroczyć górnej, wyznaczonej, granicy.

Projekt domu pasywnego

Każda inwestycja wymaga dobrania odpowiednich składników jakimi są między innymi wybór działki czy też gotowy lub nowy projekt domu. Szczególnie w przypadku domu pasywnego są to bardzo istotne czynniki, które należy brać pod uwagę.

Pierwszym z nich jest wybór działki. Nie powinna ona być zbyt mała. Należy pamiętać, że tego typu budynki mają znacznie rozbudowaną południową część elewacji, która zazwyczaj jest przeszklona. Podstawą jest dostęp światła słonecznego do budynku, a więc w sąsiedztwie nie powinno znajdować się wiele wysoki budynków.

Projekt domu powinien być obmyślony rozsądnie, gdyż im większy i bardziej rozbudowany, tym więcej będzie kosztował. Warto wtedy porównać autorski pomysł z gotowymi projektami, które mogą okazać się tańsze. Indywidualna wizualizacja może kosztować w granicach 7-18 tysięcy złotych. Rozplanowanie wielkości budynku ma także kluczowe znaczenie w przypadku generowania strat energii, która jest kluczowym atutem domu pasywnego.

Nie bez znaczenia pozostaje również technologia wykorzystana do budowy. Biorąc pod uwagę rygorystyczne normy najczęściej stosowane jest rozwiązanie polegające na budowie ścian dwuwarstwowych, przez które ciepło nie ucieka tak szybko jak w przypadku jednowarstwowych. Ponadto ocieplenie budynku to swoista istota pomysłu powstawania takich budowli. Odpowiednia termoizolacja ścian również wpłynie na zminimalizowanie strat ciepła, co w konsekwencji zmniejszy zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Ogrzewanie domu pasywnego

Z pewnością w budynkach tego typu nie sprawdzi się tradycyjne ogrzewanie. Zamiast tego montowany jest system wentylacji mechanicznej, nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, za pomocą rekuperatora o minimalnej efektywności przekraczającej 75%.

Cały proces polega na tym, że do pomieszczeń wpada ciepłe i czyste powietrze. W efekcie zimne i zanieczyszczone oddzielnymi kanałami jest zasysane przez rekuperator, który miesza oba rodzaje powietrza i wpuszcza z powrotem do pomieszczeń.

Dodaj komentarz