Dlaczego warto stosować płyty PIR na elewacje?

W dzisiejszych czasach inwestorzy mają ogromny wybór materiałów remontowo — budowlanych. Bardzo chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania. Przykładem są płyty PIR na elewacje, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. W artykule wyjaśniamy, dlaczego zaleca się je stosować.

Docieplenie elewacji dla wszystkich

W Polsce jest wiele nieruchomości, które aż się proszą o termoizolację. Przykładem są kamienice pamiętające XIX wiek lub początek wieku XX. W kamienicach, które nie były remontowane od lat, można zauważyć liczne ubytki tynkarskie, które przyczyniają się do ucieczki ciepła z mieszkań. Wiele kamienic jest w rejestrze lub w ewidencji zabytków, przez co docieplenie nie będzie możliwe na każdej ścianie. Konserwator zabytków nie zezwoli na zmiany w elewacji frontowej (nie będzie mowy o termoizolacji). Natomiast może zalecić styropian, wełnę mineralną lub płyty PIR na elewacje od strony podwórza, lub na ścianie szczytowej.

Planowanie remontów nieruchomości, czyli wybranie rodzaju docieplenia

Inwestorzy powinni uwzględnić typ materiałów termoizolacyjnych już na etapie projektowania. Projekt może być wymagany w urzędach (gdy jest nadzór konserwatorski), a poza tym pozwoli oszacować wstępnie koszty rewitalizacji danej nieruchomości. Najbardziej znane materiały to styropian i wełna mineralna. To właśnie te produkty może zalecać projektant. Natomiast jak najbardziej warto uwzględniać płyty PIR na elewacje, gdyż mają one niezwykle wysokie właściwości termoizolacyjne i są wyjątkowo trwałe. Co więcej, mają wszechstronne zastosowanie. Czyli jeśli zostanie jakiś zapas materiału, można go wykorzystać do docieplenia piwnicy od wewnątrz. Bardzo ważne jest to, że płyty te są przeciwogniowe. Ich montaż nie powoduje mostków termicznych.

Płyty PIR na elewacje, czyli sposób na oszczędności w ogrzewaniu

Kryzys energetyczny spowodował, że konsumenci poszukują sposobów na zatrzymanie ciepła w domach, mieszkaniach, w lokalach użytkowych i w obiektach produkcyjnych. Koszty ogrzewania stale rosną i nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie się unormuje. Z tego względu powinno się wybierać najskuteczniejsze techniki termoizolacji. Oczywiście docieplenie ścian to nie wszystko.

Konieczna może okazać się wymiana okien starego typu na nowe, zwłaszcza jeśli te okna są rozszczelnione i nie nadają się do naprawy. Prościej jest w pierwszej kolejności zlecić zakładanie nowych okien, a dopiero potem docieplić elewację. Ta kolejność nie powoduje szkód w płytach PIR, w styropianie lub w wełnie mineralnej.

Działania można poprzedzić zleceniem wykonania świadectwa energetycznego. Obecnie są one obowiązkowe jedynie dla osób, które wynajmują swoje nieruchomości lub planują je wystawić na sprzedaż.

Dodaj komentarz