Czym się kierować wybierając projekt domu?

Dokonując zakupu odpowiedniej działki, kolejnym krokiem przed rozpoczęciem budowy domu będzie jego zaprojektowanie. Można wybrać oczywiście gotowy plan wybierając jeden z wielu znajdujących się w katalogu lub samodzielnie zaprojektować wielkość pomieszczeń oraz ich rozkład względem posiadanej działki.

Najważniejszy aspekt – powierzchnia domu

Standardem w Polsce jest budowanie domów, których wielkość mieści się w przedziale 110-180m2. Na powierzchnię domu składa się liczba pokoi, która określana jest na podstawie liczby osób, które będą miały zamieszkać w domu.

Również przeznaczenie pomieszczeń ma niemały wpływ na wielkość domu. Jeśli w przyszłości rodzina będzie miała się powiększyć warto wziąć pod uwagę liczbę pokoi, która będzie uwzględniała taką sytuację. Kolejnym czynnikiem rzutującym na wymiar posiadłości będzie prowadzenie działalności w domu, a więc zagospodarowanie pomieszczenia na biuro. Dobrym rozwiązaniem będzie jego usytuowanie w pobliżu wejścia.

Liczba pięter domu

Wpływ na ich budowę lub nie, ma głównie powierzchnia działki. Jeśli jest ona mała, łatwiej jest zbudować dom piętrowy, który pozwoli zachować miejsce na wydzielenie ogrodu. Tańszą opcją jest jednak dom parterowy, aczkolwiek jak już wspomniano nie zawsze jest możliwość takiej budowy.

Warto wtedy rozważyć bardzo popularne rozwiązanie jakim jest budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym, na którym może znajdować się pokój dziecięcy lub łazienka. Wybór schodów także istotnie wpływa na projekt. Najlepszym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich na korytarz, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wejście na poddasze może znajdować się w salonie, a schody odpowiednio zaaranżowane posłużą wtedy jako element dekoracyjny.

Garaż jako część budynku czy wydzielone miejsce na podwórku

Projekt budowy domu powinien także uwzględniać garaż. Ile miejsc? To już zależy od indywidualnych wymagań inwestora. Jeśli ma on się znajdować jako część budynku, to warto doprowadzić do niego bezpośrednie dojście chociażby z korytarza. W przypadku, gdy takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę, dobrze jest, żeby droga do bramy garażowej przebiegała pod zadaszeniem.

Idealnym rozwiązaniem z kilku względów może okazać się garaż zewnętrzny, czyli oddzielony od domu. Przede wszystkim nie będzie przez niego uciekało ciepło, które znajduje się w domu. Ponadto w przypadku, gdy w domu mieszkają pasjonaci ogrodnictwa i posiadają wiele narzędzi, garaż zewnętrzny pozwoli przeznaczyć większą część na rozstawienie sprzętu. Trzeba także pamiętać, aby wjazd do garażu był na poziomie domu. W przypadku obfitych opadów deszczu woda nie będzie zalewać pomieszczenia, a w przypadku śniegu i lodu, auto nie będzie samoczynnie ześlizgiwać się w stronę garażu po pochyłym wjeździe.

Bryła budynku wpływa na koszt projektu

Dla wielu wyznacznikiem nowoczesnego domu jest wymyślna bryła. Jednak po wycenie takiego projektu szybko zmieniają zdanie i w efekcie decydują się na tradycyjne kształty domu. Liczne załamania negatywnie wpływają na ekonomię eksploatacji budynku, ze względu na wiele miejsc, przez które ucieka ciepło z domu.

Dachy także powinny być proste lub ze skosem, ale nie powinny być wielopołaciowe. Przy realizacji takich zleceń łatwo o popełnienie błędu, a w efekcie podczas dalszej eksploatacji dach może przeciekać. Dobrym rozwiązaniem jest także grupowanie pomieszczeń ze względu na ich przeznaczenie. Idealnym rozwiązaniem będzie wydzielenie dwóch stref – głośnej i cichej.

Ustawienie względem stron świata

Jest to bardzo istotna rzecz, jeśli dom ma być energooszczędny. Pomieszczenia w których rzadko się przebywa nie potrzebują być nasłonecznione, a do takich należą kuchnia czy łazienka, i powinny znajdować się po stronie północnej.

Po przeciwnej powinny się znajdować pokoje oraz salon wraz z dużymi przeszkleniami, które będa czerpać energię ze słońca. Atutem takich powierzchni szklanych jest przede wszystkich szybsze nagrzewanie się pomieszczenia, a także duży przegląd tego co dzieje się za oknem.

Projekt indywidualny czy katalogowy?

Jeśli ma to być dom, który niczym nie będzie przypominał już istniejących w pobliskiej scenerii, to idealnym rozwiązaniem będzie projekt indywidualny. Trzeba jednak nadmienić, że będzie on znacznie droższy niż katalogowy.

Z drugiego rodzaju chętniej korzystają inwestorzy z ograniczonym budżetem oraz posiadający mniejsze wymagania, a także chcący szybciej wybudować wymarzony dom.

Dodaj komentarz