O inteligentnych domach można usłyszeć coraz częściej. W wielu z nich pracują inteligentne systemy ogrzewania, sterowania ruchem, zaawansowane technologie zabezpieczania domu przed potencjalnymi włamywaczami, nawet zaciemnianie przeszklonych powierzchni nie jest już nowością. Jednak dla wielu jeszcze ludzi pojęcie inteligentnego domu nie jest do końca znane.
Z czego składa się taki dom? Co się w nim znajduje? Co w ogóle oznacza owe pojęcie? I jak działa oraz jakie korzyści przynoszą zainstalowane w nim technologie? Zapraszamy do artykułu poświęconemu tej tematyce, w którym postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czym jest inteligentny dom?
Często można spotkać się z określeniem smart home, które znaczy to samo co inteligentny dom. Oznacza to, że domownicy są w stanie się z nim z porozumieć za pomocą najnowocześniejszych technologii użytkowych oraz wydawać mu określone polecenia. Brzmi to jak z filmu science – fiction, ale takie właśnie domy są coraz częściej budowane, co może tylko oznaczać, że w niedalekiej przyszłości będą one wręcz standardem współczesnego budownictwa.
Najlepszym przykładem takich innowacyjnych technologii wykorzystywanych w nowoczesnych domach jest obsługa różnych funkcji za pomocą smartfona. Wydaje się to lekko abstrakcyjne, ale tak to właśnie działa. Za pomocą aplikacji można sterować zasłonami w oknach, kolorem oraz natężeniem oświetlenia, sprawdzać na żywo obraz monitoringu, zwiększać lub zmniejszać temperaturę i to wszystko za pomocą narzędzia powszechnie używanego.
Wszystkie te czynności można wykonywać nawet znajdując się setki kilometrów od domu. Założeniem budowy i wyposażenia inteligentnego domu jest zmaksymalizowanie jego funkcjonalności przy jednoczesnym zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa osobom w nim mieszkającym.
Jak działa inteligentny dom?
Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć w jaki sposób można nim sterować. Urządzenia łączą się ze sobą za pomocą centralki lub bezprzewodowych technologii. Całość opiera się także na protokołach, które charakteryzują się niezawodnością, łatwą konfiguracją oraz możliwością późniejszej rozbudowy o dodatkowe opcje.
Bardzo często do krótkich połączeń wykorzystywana jest technologia bluetooth, dzięki której można sterować chociażby lampami, a także innymi systemami znajdującymi się w pobliżu zasięgu smartfona. Najczęściej jednak protokoły skupiające w sobie wiele urzadzeń sterowane są za pomocą centralki, która połączona jest z internetem.
W ten sposób można sterować różnymi urządzeniami z poziomu laptopa, telefonu czy tabletu, bez konieczności znajdowania się w zasięgu sieci. Jest to bardzo przydatna opcja dla osób, które w większości czasu przebywają za miejsce zamieszkania, ale mimo to chcą mieć nad nim pełną kontrolę.
Jakie są korzyści płynące z inteligentnego domu?
Ogólnie rzecz biorąc wszystko zależy od tego jakie technologie zostaną w nim zainstalowane i jakie będa miały pełnić funkcję, jednak mimo to można śmiało powiedzieć, że korzystanie z rozwiązań inteligentnego domu to same korzyści.
Pierwsza z nich to oczywiście wygoda, bowiem sterować domem można za pomocą telefonu, bez konieczności ciągłego przemieszczania się z miejsce. Pewnie każdego zacznie zastanawiać, dlaczego telefon jest tak często używanym słowem w kontekście urządzenia sterującego. Powód jest prosty. WIele osób bez telefonu nie może się obejść i ma go stale pod ręką. Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy monitoringu w błyskawiczny sposób mogą poinformować domowników o powstałym zagrożeniu takim jak włamanie czy zalanie lub pożar.
Korzystanie z dobrodziejstw inteligentnych domów to również oszczędności. Wiele aplikacji przystosowanych do tego systemu potrafi jasno określić, które urządzenia i sprzęty pochłaniają wiele energii, a które mogą działać cały czas. Poza tym zapominając wyłączyć choćby telewizora, można po wyjściu z domu zrobić to za pomocą wspomnianego telefonu.