Papa na dachu płaskim może pełnić przynajmniej dwie funkcje: paroizolacji oraz warstwy wierzchniego krycia. Przyjrzyjmy się bliżej obydwu tym zastosowaniom i zastanówmy się, jakim materiałem można zastąpić papę i czy w ogóle powinno się to robić.
Papa na dachu płaskim jako warstwa paroizolacji
Papę przyjmującą rolę paroizolacji można zastąpić na przykład specjalną membraną paroizolacyjną. Niekiedy można się również spotkać z opinią, że na dachach płaskich zamkniętokomórkowa piana PUR może jednocześnie pełnić rolę paro- oraz termoizolacji. Co oznacza, że nie ma potrzeby umieszczania pod nią np. dodatkowej membrany. Jest to jednak kwestia dyskusyjna, także dlatego, że o tym, czy paroizolację należy umieścić pomiędzy stropem a materiałem termoizolacyjnym, powinien decydować projektant, a nie inwestor. Co więcej, niektórzy specjaliści twierdzą, że nad suchymi pomieszczeniami o relatywnie niskim ciśnieniu pary wodnej (do 12 hPa) w ogóle można zrezygnować z paroizolacji. Chyba że mówimy o stropodachu odwróconym. W tym przypadku jedna i ta sama warstwa papy lub folii znajdująca się pod termoizolacją pełni jednocześnie rolę paro- oraz hydroizolacji. W takiej sytuacji papa albo folia są po prostu bezdyskusyjną koniecznością.
Widać więc, że jest to dość skomplikowane zagadnienie. Generalnie jeżeli projektant uznał, że paroizolacja z papy jest optymalnym wyborem, to raczej nie decydujmy się na folię. W tym przypadku zaufajmy specjaliście. Owszem, papy nie są uznawane za najnowocześniejszy materiał paroizolacyjny. Tym niemniej odpowiednio ułożone, skutecznie chronią warstwę ocieplenia przed wilgocią przedostającą się z pomieszczeń.
Co można umieścić na dachu płaskim zamiast papy jako warstwy wierzchniego krycia?
W tym przypadku zdecydowanie łatwiej jest znaleźć zamiennik dla papy. Oto kilka z najpopularniejszych rozwiązań:
Na dachu odwróconym – w zasadzie każdy materiał, który może znaleźć się na izolacji termicznej. Połączenie geowłókniny ze żwirem lub żwiru z warstwą humusu, mata wegetacyjna, płyta betonowa, płytki ceramiczne – wybór należy do inwestora i jego pomysłu na zagospodarowanie powierzchni dachu. Panele z blachy na rąbek stojący – aluminiowej, miedzianej, stalowej powlekanej, tytan-cynk itp. Można je stosować już od kąta nachylenia w wysokości 5°. Blachodachówki – znane i lubiane rozwiązanie. Warto jedynie pamiętać o minimalnym kącie nachylenia powierzchni stropodachu, zalecanym przez producenta tego pokrycia. Generalnie im bliżej 10-12°, tym lepiej.
Gonty oraz płyty bitumiczne. Pokrycie niedrogie, wytrzymałe i efektowne. Może jednak wymagać stosunkowo dużego kąta nachylenia jak na stropodach – od 10-12° wzwyż. Dachówki betonowe lub ceramiczne, przy czym warto pamiętać, że nie każda dachówka jest odpowiednia do stropodachu. Należy zastosować specjalne modele dedykowane na dachy płaskie – wielu producentów posiada je w swojej ofercie.
Łatwo zatem zauważyć, że wybór jest duży i niełatwo go podjąć. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, o których nieświadomy inwestor może nawet nie wiedzieć. Dlatego aby nie pomylić się w wyborze zamiennika dla papy jako pokrycia, warto skorzystać z pomocy specjalistów zawodowo zajmujących się płaskimi dachami i wszystkim, co z nimi związane.
Takich specjalistów znajdziesz na suez.pl!