Co warto wiedzieć o pile ukosowej?

Ukośnica, nazywana w niektórych rejonach Polski także kapówką, to uniwersalne narzędzie, pozwalające na precyzyjne cięcie różnych materiałów: drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Cięcie można wykonać nie tylko w pionie, ale także pod kątem, bowiem konstrukcja piły pozwala na swobodne ustawienie tarczy.

Co należy wiedzieć o ukośnicy?

Ukośnica służy przede wszystkim do cięcia dłuższych elementów: desek, listew, profili aluminiowych i innych elementów. Wybierając takie narzędzie należy wziąć pod uwagę parametry techniczne. Jakie? O tym poniżej.

Ostrza

Zanim zaczniemy sprawdzać prędkość obrotową i moc silnika, warto sprawdzić, czy do danego modelu jest bogaty zestaw osprzętu. Aby kapówka była jak najbardziej uniwersalna – potrzebujemy tarcz do różnych materiałów. Nietypowa średnia uchwytu może sprawić, że będziemy skazani jedynie na ofertę danego producenta. A co jeśli zniknie z rynku albo uzna, że nie warto już produkować określonych tarcz? Specjalistyczne ostrza, dopasowane do danego materiału, gwarantują bezproblemową eksploatację narzędzia. Używanie tarczy uniwersalnych, często dołączonych do ukośnicy, nie jest natomiast zalecane do wszystkich materiałów.

Kąt cięcia

Większość ukośnic pozwala na cięcie w zakresie od 90 do 45 stopni. Część modeli jest jednostronna, wystarczą one zazwyczaj do prac stolarskich oraz do majsterkowania. Dwustronne ukośnice to zdecydowanie propozycja dla profesjonalistów. Pozwala ona na cięcie pod dużo szerszym kątem niż model jednostronny.

Moc i prędkość obrotowa

Uważa się, że im wyższa moc, tym lepiej, wiele jednak zależy od rodzaju materiału, z jakim pracujemy. Jeśli pracujemy głównie z drewnem, mniejsza moc i obroty będą nawet wskazane. Jeśli zależy nam na modelu uniwersalnym, najlepszy będzie sprzęt z opcją regulacji obrotów.

Prowadnica

Tańsze modele często mają prowadnice wyposażone w tuleje ślizgowe. Mogą one niezbyt dokładnie trzymać linię prostą. Zdecydowanie lepsza będzie prowadnica łożyskowa.

Dodatkowe akcesoria

Zestaw zacisków, podtrzymujących cięty materiał, worek na wióry, laser do wyznaczania linii cięcia – wszystkie te opcje pozwalą na wygodniejsze obrabianie materiału.

Posuw

W tę opcję wyposażone są droższe modele. Ułatwia to obróbkę dłuższych elementów i poprawia komfort pracy. O ile nie szukasz modelu do okazyjnej pracy w domu – zdecydowanie lepiej zainwestować w model z posuwem.

Jaką ukośnicę kupić i gdzie?

Wybór ukośnicy zależy od rodzaju planowanych prac oraz częstotliwości użytkowania. Nie ma sensu inwestować w najdroższy sprzęt, gdy zamierzamy bawić się w majsterkowanie kilka razy do roku. Z kolei nadmierne oszczędności i np wybór ukośnicy bez posuwu, jeśli pracujemy z długimi listwami, szybko może się zemścić.

Jeśli chodzi o zakup – duży wybór ukośnic znajdziemy tutaj: https://www.narzedzia.pl/pilarki-ukosnice,c11769/. Narzędzie to też znajdziemy w dobrych sklepach z narzędziami. W typowym markecie budowlanym wybór może być bardzo ograniczony.

Dodaj komentarz