Budynki gospodarcze – kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie

Budynki gospodarcze z reguły kojarzą się z chlewnią, oborą lub innym obiektem znajdującym swoje zastosowanie w gospodarstwie rolnym. Jednak takim budynkiem może być także szopa na narzędzia ogrodowe. Postawienie jakiegokolwiek domku na ogrodzie czy gdziekolwiek indziej wymaga załatwienia pewnych formalności i przed tym nie da się uciec. Warto jednak wiedzieć, kiedy wystarczy zgłosić zamiar budowy, a kiedy należy uzyskać na nią zgodę. W niektórych przypadkach nie trzeba nawet załatwiać specjalnych formalności.

Kiedy nie potrzeba załatwiać formalności?

Zacznijmy od tych bardziej przyjemnych aspektów. Istnieje bowiem możliwość wybudowania domku gospodarczego bez konieczności załatwiania pozwolenia czy też nawet zgłaszania urzędu o tym fakcie. Kiedy zatem można skorzystać z takiej możliwości?

Bez pozwolenia lub zgłoszenia można wybudować obiekt gospodarczy, którego przeznaczeniem będzie produkcja rolna. Takim budynkiem może również być obiekt uzupełniający zabudowę zagrody na działce siedliskowej, która już wcześniej istniała.

Konkretniej mówiąc: nie może z tej opcji skorzystać nikt, z wyłączeniem rolników. Spełniając jednak wyżej wymienione formalności można skorzystać z budowy na określonych warunkach.

Budynek gospodarczy może być tylko i wyłącznie parterowy. Rozpiętość konstrukcji nie może przekraczać 4,8 metra, a cała powierzchnia 35 metrów kwadratowych. Ponadto nie można postawić budynku gospodarczego na obszarze wpisanym w rejestr zabytków.

Kiedy potrzebne jest zgłoszenie budowy budynku gospodarczego?

Jest to z pewnością procedura prostsza od uzyskania pozwolenia na budowę. Istotną różnicą jest to, że inwestor może samodzielnie przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Kolejną istotną różnicą jest to, że nie potrzeba nawet projektu budowlanego.

Na zgłoszenie o zamiarze budowy obiektu gospodarczego można postawić dom wolnostojący i parterowy, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 35 metrów kwadratowych, a liczba takich budynków nie będzie przekraczać dwóch na pięćset metrów kwadratowych działki. Należy dodać, że do budynków uwzględnionych w przepisie o liczbie obiektów znajdujących się na działce, zaliczają się między innymi wiaty, garaże, oranżerie i przydomowe ganki.

Są to niezbędne warunki do spełnienia, które pozwolą oszczędzić formalności związanych z zamiarem wybudowania obiektu gospodarczego. W przypadku, gdy istnieje potrzeba postawienia większego budynku gospodarczego, należy starać się o pozwolenie na budowę.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę obiektu gospodarczego?

Pozwolenie na budowę obiektu gospodarczego będzie potrzebne w przypadku, gdy nie spełnia się wyżej wymienionych warunków. Przykładem może być chęć postawienia budynku o powierzchni większej niż 35 metrów kwadratowych. Pozwolenie dosyć często jest także wymagane w przypadku budowy na obszarach chronionych takich jak Natura 2000 czy jego bliskim sąsiedztwie.

Decydując się na wybór tej formy budowy należy wiedzieć, że muszą być spełnione takie same formalności jak w przypadku stawiania domu jednorodzinnego. A więc potrzebny z pewnością będzie projekt budowlany, który został sporządzony przez architektów z uprawnieniami. Następnie będzie trzeba uzyskać zgodę na budowę, a jej rozpoczęcie i zakończenie zgłosić w nadzorze budowlanym.

Dodaj komentarz