Budowa domów – jakimi etapami przebiega?

Budowa domu wiąże się z ogromną inwestycją finansową oraz zwykle długim czasem oczekiwania. Najpierw trzeba czekać na kredyt, a także załatwić wszystkie zgody, a następnie postawić i wykończyć budynek. Jak te procesy wyglądają po kolei?

Wykopy pod przyłącza – jak wyglądają początki budowy?

Osoby decydujące się na wybudowanie domu często wybierają działki w średniej wielkości miejscowościach. Dowodem na to jest rozwijająca się budowa domów w Gryficach. Po nabyciu działki należy rozpocząć prace związane z wykopami. Do domu musi docierać woda czy prąd.

Wszelkie prace ziemne w Gryficach można zlecić doświadczonym firmom, które zajmą się obsługą koparek czy ładowarek. Mogą wykonać także wykopy pod fundamenty. Po tym przychodzi czas na wymurowanie fundamentów i zakończenie tzw. stanu zerowego budynku.

Budowa domów – kiedy ściany i dach?

Gdy fundamenty są już gotowe, można przejść do murowania ścian. Najpierw dąży się do osiągnięcia stanu surowego otwartego. Ma on miejsce wtedy, kiedy widać już wszystkie ściany budynku (zewnętrzne i wewnętrzne) wraz z otworami na okna oraz drzwi. Dopiero wtedy można myśleć o pracach dachowych.

Zanim powstanie dach, trzeba wykonać wieńce oraz stropy. Następnie powstaje więźba dachowa, do której mocuje się ocieplenie oraz pokrycie dachowe. Dopiero po wykończeniu dachu można mówić o stanie surowym zamkniętym budynku. Wtedy też należy przejść do montażu okien i prac wewnątrz domu.

Budowa domów – jakie trzeba mieć dokumenty?

Przed budową domu trzeba załatwić sporo formalności. Niezbędne jest uzyskanie zgody na budowę czy zakup projektu budynku. Trzeba pozyskać także plan zagospodarowania działki. Co ciekawe, domy nieprzekraczające 70 metrów kwadratowych powierzchni nie wymagają zgody na budowę.

Budowa domu niekiedy trwa nawet kilka lat, ponieważ sporo zależy od wielkości budynku, sprawności prac i możliwości finansowych właścicieli. Warto powierzyć prace nad domem firmom, które kompleksowo dbają o sprawne powstanie budynku.

Dodaj komentarz